Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Orzechowie

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 28536
  • Do końca roku: 226 dni
  • Do wakacji: 33 dni
Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Historia szkoły

Historia szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Orzechowie

,,W roku 1913 staraniem ówczesnego sołtysa Kierlika Franciszka i bardzo czynnego w tym kierunku roku Famulskiego Leona, została założona szkoła w Orzechowie. Mieściła się w prywatnym domu Brackiego Walentego i składała się z trzech oddziałów." Wcześniej dzieci chodziły do Kobiel lub do Jasienia. 

Przez 21 lat szkoła w Orzechowie była szkołą wędrującą i mieściła się w domach mieszkańców wsi Orzechówek, Posadówka, Orzechów.W roku 1920 powstała szkoła czterooddziałowa w Orzechówku. Około roku 1928 przybył do Orzechowa inspektor szkolny i na wniosek gospodarzy oraz opieki szkolnej, szkołę w Orzechówku zlikwidowano i połączono z Orzechowem, ustalając obwód szkolny Orzechowa z przyległymi gromadami: Orzechówek, Posadówka z Łowiczem oraz część Dziepółci. Następnie z braku lokalu szkołę przeniesiono do Posadówki lecz w 1933 roku przeniesiono znów do Orzechowa, lokalizując ją u Mikołajczyk Marianny, a wreszcie u Famulskiego. 

W roku 1934 gromada wybudowała własny budynek szkolny na placu zakupionym od gospodarza Gniatkowskiego. Z tą chwilą uruchomiono naukę w sześciu oddziałach. Do siódmego oddziału dzieci przechodziły do Dmenina. Kierownikiem szkoły, wówczas czynnym przy jej budowie był pan Doliński Ludwik, a nauczycielką jego żona.
W chwili wybuchu wojny w 1939 roku kierownikiem szkoły był pan Jan Pasikowski. W roku szkolnym 1939/40 zaniechano nauki historii, a wprowadzono nauczanie języka niemieckiego. W roku 1940 placówkę w Orzechowie objął pan Załęcki z żoną. Uczył przez cały czas niemieckiej okupacji z przerwami, kiedy w szkole było wojsko. W latach 1940/41 w szkole nie uczono historii, geografii, a także zaniechano nauki języka niemieckiego. Od września 1941 roku przywrócono naukę języka polskiego.
Najdłuższą przerwę w nauczaniu miały dzieci zimą 1944/45 roku w czasie cofania się wojsk niemieckich. Szkoła była nieczynna do 1 stycznia 1946 roku.
Od tego dnia rozpoczęła się nauka w I i II klasie pod kierunkiem pani Haliny Rutkowskiej. W lutym 1946 roku przybyła do Orzechowa pani Śliwa, kierowniczka szkoły

i wraz z mężem rozpoczęli naukę w sześciu oddziałach. W marcu tegoż roku odbyło się przedstawienie pt.: "Królewska korona" .W maju zaś założono w szkole Spółdzielnię Uczniowską ,,Przyszłość". oraz drużynę harcerską o nazwie ,,Doliny". W tym samym roku zaproponowano, aby w Orzechowie wybudować Dom Nauczyciela. Powołano komitet budowy z przewodniczącym, prezesem OSP w Orzechowie panem Feliksem Kłodosem. Dnia 24 czerwca 1947 roku odbyły się uroczystości "Dni Morza" połączone z wieczorem świętojańskim"

W szkole brakowało ławek, dlatego w roku szkolnym 1947/48 uczniowie przynieśli z domów stoły i krzesła. Klasa przypominała lokal restauracyjny, gdyż meble były różnej wielkości. Podczas zajęć praktycznych uczniowie porządkowali szkołę , sadzili malwy, hodowali jedwabniki. Chętnie pracowali tez w szkole podczas wakacji.

W roku szkolnym 1949/50 założono w szkole radio. Prowadzono także kurs dla analfabetów. W maju i czerwcu 1950 roku uczniowie przedstawili w kilku miejscowościach sztukę pt. "Zemsta". W szkole obchodzono święta: Dzień Dziecka, rocznicę Rewolucji Październikowej, Święto Pracy, Dni Oświaty, Książki i Prasy oraz rocznicę urodzin Stalina.Od roku szkolnego 1951/52 funkcjonowało w szkole SKO. Z każdym rokiem przybywało do szkoły nauczycieli. 
Rok szkolny 1952/53, powitała Szkoła w Orzechowie dużymi zmianami. Na miejsce kierownika - Aleksandry Śliwy, przybył pan Jan Kapica z żoną. 

Wraz z nastaniem roku szkolnego 1957/58 wycofano religię z nauki w szkole. 
W roku szkolnym 1965/66 świętowano 1000 - lecie państwa polskiego. Natomiast od roku szkolnego 1966/67 szkoła w Orzechowie po raz pierwszy zaczęła realizować pełny program szkół podstawowych z ósmą klasą włącznie. W szkole uczyło sześciu nauczycieli. Powstała drużyna zuchowa.

Dnia 26 kwietnia 1968 roku, doniosłym wydarzeniem w życiu szkoły i całego społeczeństwa powiatu radomszczańskiego był przejazd sztafety " Szlakiem II Armii Wojska Polskiego" . Od roku szkolnego 1968/69 w szkole zaczął działać Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Marii Tybel, koło PCK i kółko recytatorskie. 
W latach 1969 - 1985 nie prowadzono kroniki szkolnej . W roku 1972 oddano do użytku Dom Nauczyciela, w którym znajdowały się dwie izby lekcyjne, biblioteka i gabinet dyrektora, a w piwnicach pracownia wychowania technicznego.
W roku 1985 powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Orzechowie pod przewodnictwem pani Zofii Dalkiewicz - dyrektor szkoły. W następnych latach podejmowano działania związane z budową nowej szkoły, która przebiegała etapami. Pieniądze na budowę pochodziły z funduszu społecznego, a wszelkie prace wykonywano społecznie. W roku 1986 odbył się pierwszy turniej klas VII-VIII. 
W roku 1991 dyrektorem szkoły w Orzechowie została pani mgr Tamara Olczyk - Krawczyk. Z nadejściem roku szkolnego 1991/92 powróciły do szkoły obchody uroczystości 11 Listopada - Narodowego Święta Niepodległości i 3 Maja. Przywrócono również naukę religii w szkole. Obchodzono ponadto Dzień Kobiet, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Matki.

Nadal kontynuowano budowę szkoły. Fundusze pochodziły już nie tylko ze składek społeczeństwa, ale także z dotacji Kuratorium Oświaty i Rady Gminy. Rodzice pracowali społecznie na rzecz szkoły..
Rok szkolny 1993/94 był kolejnym rokiem wprowadzania reformy oświaty w myśl ustawy z dnia 7 września 1991 roku. W szkole funkcjonowały Rada Szkoły, Rada Rodziców oraz coraz bardziej demokratyzował się Samorząd Szkolny. Ukazał się pierwszy numer gazetki szkolnej "Orzeszek". 

Dnia 5 czerwca 1994 roku uroczyście oddano nowy budynek szkoły do użytku. Wśród zaproszonych gości byli: poseł na Sejm RP pan Jacek Ciecióra , wojewoda piotrkowski p. Stanisław Witaszczyk, kurator oświaty pan Wiktor Mystkowski, wójt gminy Kobiele Wielkie pan Zdzisław Kościelniak. W sierpniu tegoż roku rozburzono budynek starej szkoły. W czasie rozbiórki znaleziono szablę Jana Pasikowskiego - dawnego dyrektora szkoły.
W marcu 1998 roku powołany został Społeczny Komitet Budowy Sali Sportowej w Orzechowie pod przewodnictwem pana Janusza Musialika. 
W czerwcu 1999 roku odbył się ostatni XIII turniej klas VII - VIII, który zakończył się remisem. Od roku 2000 szkoła zaczęła funkcjonować jako sześcioklasowa.
Dnia 16 października 2002 roku nastąpiło uroczyste otwarcie sali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Orzechowie. Wśród zaproszonych gości byli m.in. wojewoda łódzki - pan Krzysztof Makowski, poseł na Sejm RP - pan Zbigniew A. Musiał, wójt gminy Kobiele Wielkie - pan Henryk Więckowski. 

W 2004 roku zorganizowano uroczyste obchody 90 - lecia Publicznej Szkoły Podstawowej w Orzechowie i nadania imienia szkole. W listopadzie 2006 roku szkoła otrzymała sztandar. 29 czerwca 2013 roku szkoła świętowała jubileusz stulecia działalności.

Źródło: Kroniki szkolne PSP w Orzechowie.

Opracowała: mgr Elżbieta Borowiecka

Kronika szkoły

Zapraszamy do lektury najstarszej kroniki naszej szkoły. (plik w formacie pdf)

Kontakt

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Orzechowie

Orzechów 2, 97-524 Kobiele Wielkie

tel. 44 681 45 30

e-mail: sekretariat@psporzechow.szkolnastrona.pl